bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

How much african country
Alayna is paid £850 per month. Each month she spends 68% of her pay and saves the rest. How many months will it take Alayna to save £4624?​
À partir d’un exemple, expliquez l’origine de la diversité génétique au sein d’une espèce.
Genital Surgery ("Bottom" surgery)
Write a short story based on the following Hills give your story a suitable title by describing characters and events and including some dialogues and the hints
Consider these functions: f(x)=x+1 g(x)= 2/x. Which polynomial is equivalent to (f· g)(x)? A. 2/x+1 B. (2x+2)/x C. 2/x +1 D. 2/x²+x
who was the resident of usa in1983
If you see a red and a white light ahead when boating at night, you should
Prepare an art integrated assignment (Chart tabulation of music, costume, region, language association) of haryana
Wire 10cm long of area of cross section 1.28cm^2 elongates by 1.4cm when 4.5kg is suspended from it. Find the stress and strain and young's modulus