kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

What is the simplified answer to the problem 9+5r-9r??
PLEASE HELP 20 POINTS!The sum of the x- and y-intercepts of the graph of 5x+3y = k is 32 5. Find the length of the line segment joining the x- and y-intercepts.
How do I Stargaze? Please help :)
Complete the following statements by writing the missing word (s). 16. If two lines intersect, then their intersection is exactly ________________. 17. ________
solve the formula for the indicated variable (b=rw+r,for w  sollution w=____)
which areas were obtained after the revolutionary war?
can we store electricity from lightning?
Compare the various effects that alcohol has on the mind and body at two different blood alcohol concentrations.
you are facing east. you turn left, then left again, then about face, then right. which direction are you finally facing?
7 facts about water of southwest region