Midnightscall
Midnightscall Midnightscall
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

A box of 15 cookies costs $9. What is the cost for 1 cookie?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 04-03-2019

Answer:

Each cookie costs $.60

Step-by-step explanation:

We can use proportions to solve this problem

Cost over cookies

$9                    x dollars

-----              = ----------

15 cookies      1 cookie

Using cross products

9*1 = 15x

Divide each side by 15

9/15 = 15x/15

.6 =x

Each cookie costs .60

Answer Link
57744148
57744148 57744148
  • 04-11-2021

Answer:0.60

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what were the main ideas of the reformation?
a long distance telephone company charges a rate of 8 cents per minute or 90 cent mininum charge per call, whichever is greater. Find the cost in cents per minu
Slope= 1/5, y-intercept=1
Hinge Joints-These jointscan only move in one direction, like a door hinge. One bone works against another. Movement is back and forth on one plane.Examples:___
What is a unit of area with dimensions 1unit x 1unit x 1unit= ?
How did the Romans rule differently from the Etruscans?
What is NAFTA? What countries are involved?
What is NAFTA? What countries are involved?
John Marshall's Supreme Court decisions in the early 1800's did all of the following, except...a.) increase the power of the federal government over the statesb
How did the Romans rule differently from the Etruscans?