jessies30 jessies30
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Grapes cost $1.55 per pound. What equation is used to find c the total cost of p pounds of grapes?

Respuesta :

nika001
nika001 nika001
  • 04-01-2019
C=$1.55p

Is this what you need?
Hope this helps and hope you have a great day
Answer Link

Otras preguntas

An ice cream truck owner has determined that his maximum revenue occurs when he sells 1,250 cones per month. For every cone above or below 1,250 that he sells,
Distributive property to factor out the greatest common factor
how does amendment 2 of the bill of rights reinforce amendment 1
The two main components of the integument are the:
Symptoms of withdrawal from are characterized by uncontrollable shaking, hallucinations, and convulsions.
Find the sum and express it in simplest form. (-5y^3-7y-7)+(7y^3+8y)
What economic activities flourished in the Middle colonies?
Microwave ovens emit microwave energy with a wavelength of 12.0 cm. what is the energy of exactly one photon of this microwave radiation?
What was at the center of Enlightenment thought? A. More attendance at church activities B. A belief that only leaders should be educated C. Accepting decision
What is the minimum internal cooking temperature and holding time for prime rib?