Pandacorn21005
Pandacorn21005 Pandacorn21005
  • 03-12-2018
  • Mathematics
contestada

ART An art supply store sells posters for $9 each and picture frames for $15 each.

Write an expression for the total cost of 6 posters and 6 frames.

Respuesta :

lilspo0kyfri
lilspo0kyfri lilspo0kyfri
  • 03-12-2018
(6x9) + (15x6)

I hope this helps ! <3
Answer Link

Otras preguntas

How long would it take to drive around earth's equator? (earth's circumference ≈ 40,000 km if driving at 143km?
Research involving prisoners requires both specific irb membership and approval by ohrp to signify that the proposed research falls within the permissible resea
Mary's husband died from war-related injuries. Which insurance plan probably covers Mary and her son?
Jennifer is on a trip and travels a distance of 150 miles. she spends some of her time walking, and some of her time travelling by train. if she spends w hours
Factor completely 36x2 − 49. A (3x +
If the second term in a geometric sequence is 20 and the fourth term is 11.25, what is the common ratio
Point C is the center of the circle. The measure of angle ACB is 3x+20. Arc AB measures 65x-4. Find measure of arc AB
The price of bananas is $6.50 for 5 pounds. What is the price as a unit rate? $6.50/1lb $1.30/1lb $1/30/3lb $1.05/1lb
if a car goes 30.0 miles per gallon of gasoline how many kilometers could it travel on 1 liter of gasoline
How does the speaker exert power over a committee