ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Andre wants to run ten miles in three days. He ran 2.5 miles on Monday and 4.4 miles on Tuesday. How many miles does Andre need to run on Wednesday?
Four stores have the same tablet computer on sale. The regular price of the tablet is $150. Store A is offering the tablet on sale at 15% off the regular price.
hello please help i’ll give brainliest
John scored an 84% on the last quiz. If there were 25 questions how many did he answer correctly?
Bumble invented and patented a tree-trimming device that is basically a chain saw releasably mounted on the end of a telescoping pole. Bumble sued Hermie for p
5. Cr(NO3)3 (aq) + Ba (s) Complete lonic: I Net lonic:
Here's a better one can anyone please help i dont understand?Help please!​
indicate two ways that show the importance of finding a balance between personal freedom and responsible social behaviour​
in spite of border disputes and wars, India and China have good relationship.How?​
Which one of the following is the best example of two mutually exclusive projects? building a retail store that is attached to a wholesale outlet producing both