anthonyleetjboyd anthonyleetjboyd
  • 03-08-2018
  • Mathematics
contestada

at a price of 4.89 per pound, what is the cost 3.95 pounds of deluxe mixed nuts?

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 03-08-2018

[tex] \bf \begin{array}{ccll}
\${data-answer}amp;lbs\\
\text{\textemdash\textemdash\textemdash}&\text{\textemdash\textemdash\textemdash}\\
4.89&1\\
x&3.95
\end{array}\implies \cfrac{4.89}{x}=\cfrac{1}{3.95}\implies \cfrac{4.89\cdot 3.95}{1}=x [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What happens in the case of a product that has elastic supply when the price decreases? a. new firms enter the market as older one drop out. b. some producers
Thank you for answering my question
If a couple went out to dinner with there four children and the kids meals cost $11.99 each and the adults meal cost 15.99 each how much did the family have to
$4000 at 3% for 4 years find the interest and the total
Please answer with the correct answer will mark as brainyest if you get the right answer
Among the advantages the English over its rival empires had in colonization were all the following except
The philosopher known as _____________ advocated a state ruled by a philosopher-king, who would rule over others assigned tasks according to their talents.
What decimal is represented by this expanded form? 2 x 10,000 7 x 1,000 4 x 100 9 x 1 3 x 1/10 8 x 1/1,000?
Need help need help......
What is the answer to this question