AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

doors for the small cabinets are 11.5 inches long.doors for the large cabinets are 2.3 times as long as the doors for the small cabinets.how many large doors ca
Sam evaluated the expression x2y for x = 7 and y = 9. He got a value of 49. Which of the following statements is correct
Which three countries have the least access to technology?
Antonio sold a hat for $18. His wholesale cost was $8. What was the percent markup?
What was the original goal of the Framers when they met at Independence Hall?  How did that goal change?
A 75 force is applied to the side of a crate resting on a level floor. The crate has a mass of 25kg. If the coefficient of static friction is .15, is the 75 N f
which has the least absolute value?A. 5B. 30C. -10D. -50
A. Rice costs $1.33 per kilogram. How much will 1.3 kg of rice cost? B. Milk costs $.71 per liter. How many liters can you buy with $3.00 C. How are part (a) a
tanisha ran 3/5 of a 26 mile race in 3.2 hours.if she ran at a constant rate,what was her speed in miles per hour?
What is the definition of popular press source?