reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Suppose the half-life of element k is 20 minutes. if you have a 200 g sample of k, how much of element k will be left after 60 minutes? (do not use significant
If alpha and beta be 2 distinct roots satisfying equation a cos theta+bsin theta=c,Show that cos (alpha+beta)=(a^2-b^2)/(a^2+b^2)
True or false? In O,radius OP intersects chord AC in point B so that AB =5 units and BC=5 units.This means that OP is perpendicular to AC
In the 1800s, mass production led to
distinguish between natural and artificial monopolies
If the probability distribution is 1/10, 1/5, 1/2, x, what is the value of x? A. 1/5 b. 1/10 c. 3/10 d. 3/5
Which emperor improved rome's judicial system and gave women more rights, but was also picked on by family members and ultimately killed by his wife?
Factor completely 4x^2 + 24x - 64
What is the volume of the right prism with height h=14 cm, if the base of the prism is a triangle ∆ABC with side AB = 9 cm and altitude to that side ha= 6 cm.
What are two properties of diamonds that make them different from other forms of carbon?