amabrown87 amabrown87
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

A new phone sells for $250 and a used one sells for $75. How many of each are sold if the profit for the day is $625

Respuesta :

MrGumby
MrGumby MrGumby
  • 01-06-2018
5 used phones and 1 new one. 

These are the only combinations that would get you to exactly this price. If we buy two new phones it comes to $500 and leaves us with $125 which is not divisible by $75. If we buy 3 it comes to $750 which is over the desired amount. 
Answer Link

Otras preguntas

The perimeter of kite LMNO is 80 feet. Side MN = 3x + 5 and side NO = x – 7 . What is the length of NO?
PLZ HELP!!! NEED RIGHT ANSWERS ONLY Which is a powdery substance released by the flowers of certain plants, which also one of the most common allergens? A.
what is either broken down or released during the first stage of cellular respiration?
I will mark brainliest and 20 pts
Helpppp meee pleaseeeeeeeeeee
What is the correct answer for this equation? 6 ÷ 2(1+2) =
What is the goal of many immigrants who come to the United States? Apex
9 pounds of ground beef cost $40.32. What is the price per ounce?
How would the Marshall Plan prevent the spread of communism in Europe?
In recent history, nation-states have been formed when ______. colonies were granted their independence monarchs consolidated their power people migrated to